Home Guns & Firearms Rifles Bolt Action Rifles BERGARA CREST 22-250REM 20″ GRAY OMNI
WEATHERBY 307 ADVENTURE SD 257WBY 26"
WEATHERBY 307 ADVENTURE SD 257WBY 26" $1,999.00
Back to products
CHRISTENSEN ARMS MESA LR 28NOS BRONZE/GRN 26"
CHRISTENSEN ARMS MESA LR 28NOS BRONZE/GRN 26" $1,599.99
BERGARA CREST 22-250REM 20″ GRAY OMNI
4 in stock
Purchase & earn 1,800 points!
Compare
Add to wishlist
SKU: LIP|BGB14S754 Category: Bolt Action Rifles
Share:
  • Additional information
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Additional information
UPC
Manufacturer
Bergara
Manufacturer Part Number
B14S754
Overall Length
40"
Muzzle
Omni Muzzle Brake
Capacity
5 + 1
Caliber/Gauge
22-250 Rem
Barrel Length Range
22" to 22.99"
Barrel Length
20"
Barrel Description
#5 Contour Threaded
Action
Bolt Action
Material
Steel
Stock Description
Fixed Carbon Fiber
Stock Finish Group
Black
Trigger
Bergara Performance
Weight Range
6 lbs to 6.99 lbs
Weight
6.30 lbs
Rate of Twist
1:9"
Color
Sniper Gray
Finish
Cerakote
Hand
Right Hand
Model
Premier Series
Stock Type
Carbon Fiber
Subcategory
Hunting Rifles
Product Type
Rifle
Barrel Type
Threaded
Accessories
1 Mag, Muzzle Brake
Adjustable Objective
No
Additional Feature 3
AICS Compatible Magazine
Additional Feature 2
Fluted Barrel w/Omni Brake
Additional Feature 1
Adjustable Trigger
Drilled and Tapped
Yes
Finish Type
Applied Finish
Grip Material
Carbon Fiber Stock Monte Carlo Carbon Fiber Stock
Special
Threaded Barrel
Shipping Weight
0.0
Scope Cover Included
No
NFA Thread Pattern
5/8×24
Number of Magazines
1 5 rd. AICS
Illuminated Reticle
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “BERGARA CREST 22-250REM 20″ GRAY OMNI” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
Sold out
Compare
LEGACY SPORTS INTERNATIONAL CITADEL TRAKR 22LR FDE 18″
Bolt Action Rifles
Add to wishlist
Purchase & earn 174 points!Read more
Quick view
SAVAGE ARMS B22 COMPACT 22LR BLK/SYN 18″
Bolt Action Rifles